Xiaomi Mi 10 Pro vs Apple iPhone 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 Pro | Apple iPhone 13 Pro |
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
3095 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 | €1150 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1024GB - $1499 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.34 oz / 208.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Splash | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Alpine white, Solstice grey | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.96% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 650 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB | 6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2300 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5732 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2659 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2080 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 3095 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W Wireless: 30.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 30min
Gaming
10h 0min
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
14h 44min
Video
8h 26min
Gaming
8h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm | 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.6" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Fourth camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.7x Aperture size: F2.0 Focal Length: 94 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Tricolor LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4000A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 0.96 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|