Xiaomi Mi 10 vs Xiaomi Redmi Note 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi 10 | Xiaomi Redmi Note 10 |
|
Released
·
2020
|
Released
·
April 2021
|
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4780 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2020 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.94 x 0.35 inches 162.58 x 74.80 x 8.96 mm |
6.32 x 2.93 x 0.33 inches 160.46 x 74.5 x 8.29 mm |
| Weight | |
| 7.34 oz / 208.0 g | 6.31 oz / 178.8 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Coral green, Twilight grey | Onyx Gray, Pebble White, Lake Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.96% screen-to-body | 6.4-inch, 83.55% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits | AMOLED, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 386 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 678 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 612 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4780 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n77, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 26, 2021 FCC ID value: 2AFZZK7AG | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.09 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.75 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|