Xiaomi Black Shark 4 vs Xiaomi Poco X4 GT Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 4 | Xiaomi Poco X4 GT |
|
Released
·
May 06, 2021
|
Released
·
Jun 27, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2460x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5080 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 23, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 3.01 x 0.41 inches 163.83 x 76.35 x 10.42 mm |
6.44 x 2.93 x 0.35 inches 163.6 x 74.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror Black , Pale Grey | Blue. Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.75% screen-to-body | 6.6-inch, 84.97% screen-to-body |
| Type | |
| 144Hz, HDR, 1300 nits | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 407 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) | MediaTek Dimensity 8100 SM8250- (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core 4x2.85GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali-G610 MC6 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5080 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 67.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD, 1080p, 720p Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) | 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation, Video recording |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|