Xiaomi Black Shark 4 vs OnePlus 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 4 | OnePlus 11 |
|
Released
·
May 06, 2021
|
Released
·
Feb 16, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 07, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | €499 | 8GB/128GB - $699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 3.01 x 0.41 inches 163.83 x 76.35 x 10.42 mm |
6.42 x 2.92 x 0.34 inches 163.1 x 74.1 x 8.53 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP64 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror Black , Pale Grey | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.75% screen-to-body | 6.7-inch, 89.31% screen-to-body |
| Type | |
| 144Hz, HDR, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 3216x1440px, 20.1:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 796 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1510 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5046 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3692 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1739 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 58min
Browsing
13h 22min
Video
8h 23min
Gaming
9h 31min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2" |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
32 MP (Telephoto, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
148
Photo
133
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $799 |
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
Discover more
|
|