Xiaomi Black Shark 2 Pro vs Xiaomi Poco X2 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 2 Pro | Xiaomi Poco X2 |
|
Released
·
October 2019
|
Released
·
Feb 11, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 09, 2019 | Feb 04, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.95 x 0.35 inches 163.61 x 75.01 x 8.77 mm |
6.51 x 3.02 x 0.35 inches 165.3 x 76.6 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Shadow black, Iceberg grey | Matrix purple, Phoenix red, Atlantis blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.78% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 430 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Pressure-sensitive, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) | Snapdragon 730G SM7150-AB (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4+ | Qualcomm Quick Charge 4+ |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (480 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Shadow black, Iceberg grey, Gulf blue |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|