Xiaomi Black Shark 2 vs Xiaomi Black Shark Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 2 | Xiaomi Black Shark |
|
Released
·
Mar 28, 2019
|
Released
·
Apr 20, 2018
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.95 x 0.35 inches 163.61 x 75.01 x 8.77 mm |
6.36 x 2.97 x 0.36 inches 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | Black, Gray, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.78% screen-to-body | 6.0-inch, 75.98% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 430 nits | IPS LCD, 550 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 630 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Qualcomm Quick Charge 3.0 |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm | 20 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256 GB of Storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 64 GB of storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 256 GB of Storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|