Xiaomi Black Shark 2 vs Xiaomi Black Shark 5 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 2 | Xiaomi Black Shark 5 Pro |
|
Released
·
Mar 28, 2019
|
Released
·
Apr 04, 2022
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4000 mAh
|
4650 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.95 x 0.35 inches 163.61 x 75.01 x 8.77 mm |
6.45 x 3.01 x 0.37 inches 163.9 x 76.5 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 7.23 oz / 205.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black, Silver | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.78% screen-to-body | 6.7-inch, 85.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR, 430 nits | OLED, 144Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.40GHz Cortex-A710 4x1.70GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB | 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4650 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256 GB of Storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|