Xiaomi Black Shark vs Samsung Galaxy Tab S9 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark | Samsung Galaxy Tab S9 FE |
|
Released
·
Apr 20, 2018
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.97 x 0.36 inches 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 75.98% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 630 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 8GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 8000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
8 MP |
| Second camera | |
| 20 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 64 GB of storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256 GB of Storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|