Xiaomi 15 vs Motorola Edge 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | Motorola Edge 70 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Oct 29, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5240 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
€799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.30 x 2.91 x 0.24 inches 159.9 x 74 x 6 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pantone (Gadget Gray, Lily Pad, Bronze Green) | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.7-inch, 91.84% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | 1484 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 7 Gen 4 SM7750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-720 4x2.4GHz Cortex-720 3x1.8GHz Cortex-520 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 722 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 4 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | 1328 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | 4042 |
| 3D Mark High | |
| 6220 | 2096 |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | 1787 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 4800 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
7h 59min
Browsing
21h 25min
Video
10h 13min
Gaming
10h 0min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
146
Overall
153
Photo
138
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|