Xiaomi 14T Pro vs Motorola Moto G86 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Motorola Moto G86 |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Jul 07, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 29, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.35 x 2.94 x 0.31 inches 161.2 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Spellbound, Golden Cypress, Cosmic Sky, Chrysanthemum |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.7-inch, 89.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | P-OLED, 120Hz, HDR10+, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | MediaTek Dimensity 7300 MT6878 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12/256GB 12/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4578 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
142
Overall
149
Photo
135
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|