Xiaomi 14 vs Samsung Galaxy S24 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Samsung Galaxy S24 FE |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4610 mAh
|
4700 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Oct 03, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 8GB/128GB - $650 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.38 x 3.04 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 162 x 77.3 x 8 mm (~9.6 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1756 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Exynos 2400e S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Xclipse 940 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 2153 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 6631 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 3861 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 2435 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 39min
Video
8h 3min
Gaming
10h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm | 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
142
Overall
150
Photo
135
Video
150
Overall
153
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|