Xiaomi 14 vs Samsung Galaxy S23 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Samsung Galaxy S23 FE |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Oct 27, 2023
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4610 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 8GB/128GB - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.22 x 3.01 x 0.32 inches 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.4-inch, 83.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1450 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2340x1080px, 29.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 1566 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 3839 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 2208 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 1208 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
16h 15min
Video
8h 3min
Gaming
8h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
8 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
137
Overall
146
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|