Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi Mi 10T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi Mi 10T Pro |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4820 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | Sep 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Splash |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.7-inch, 85.09% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3727 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) |
141
Overall
153
Photo
129
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|