Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi 15 |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4820 mAh
|
5240 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.4-inch, 90.03% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3175 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | 3053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | 9261 |
| 3D Mark High | |
| 3727 | 6220 |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | 4475 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 5240 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
141
Overall
153
Photo
129
Video
146
Overall
153
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|