Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi 14T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi 14T Pro |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4820 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | Titan Gray, Titan Blue, Titan Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.7-inch, 88.98% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | 2172 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | 7011 |
| 3D Mark High | |
| 3727 | 4578 |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | 3307 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP |
141
Overall
153
Photo
129
Video
142
Overall
149
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|