Xiaomi 13 Pro vs Xiaomi 14 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 13 Pro | Xiaomi 14 Ultra |
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
Released
·
Feb 22, 2024
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
4820 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | Feb 22, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512GB - €1469 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
6.35 x 2.96 x 0.36 inches 161.4 x 75.3 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
7.75 oz / 219.8 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White, Mint | Black, Blue, White, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.94% screen-to-body | 6.7-inch, 90.18% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1242 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1912 | 2294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5098 | 7054 |
| 3D Mark High | |
| 3727 | 4295 |
| 3D Mark Low | |
| 3017 | 4018 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4820 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 90.0W Wireless: 80.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 32min
Browsing
15h 29min
Video
9h 9min
Gaming
9h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm | 50 MP (Autofocus, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.8 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F1.8 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (1920 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
141
Overall
153
Photo
129
Video
157
Overall
161
Photo
153
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|