Xiaomi 12S Pro vs Samsung Galaxy Tab S9 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 12S Pro | Samsung Galaxy Tab S9 Ultra |
|
Released
·
Jul 07, 2022
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 04, 2022 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 25.82 oz / 732.0 g | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White | Beige, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.52% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1500 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2071 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5531 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3905 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2997 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 0min
Browsing
9h 54min
Video
7h 22min
Gaming
9h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.22 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.9 Focal Length: 48 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 259GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|