Xiaomi 12 Pro vs Xiaomi Poco X4 GT Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 12 Pro | Xiaomi Poco X4 GT |
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
Released
·
Jun 27, 2022
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.6-inch · 2460x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4600 mAh
|
5080 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 28, 2021 | Jun 23, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.6 x 74.6 x 8.2 mm |
6.44 x 2.93 x 0.35 inches 163.6 x 74.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue, Pink | Blue. Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.52% screen-to-body | 6.6-inch, 84.97% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 407 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) | MediaTek Dimensity 8100 SM8250- (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.85GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G610 MC6 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5080 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 9min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x |
2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS | 4K UHD, 1080p, 720p Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB Ram and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|