Xiaomi 11T vs Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T | Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Sep 21, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2710x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Jan 15, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.34 x 2.92 x 0.31 inches 161.15 x 74.24 x 7.98 mm |
| Folded | |
| 187 inches | |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial blue | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Teal |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.7-inch, 89.95% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2710x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1200 MT6893 (6 nm) | Snapdragon 7s Gen 2 SM7435-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Cortex-A78 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x21.95GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G77 MC9 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1032 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2993 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 34min
Browsing
11h 53min
Video
10h 29min
Gaming
11h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 16 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|