Xiaomi 11 lite 5G NE vs Samsung Galaxy A33 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11 lite 5G NE | Samsung Galaxy A33 5G |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Apr 22, 2022
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4250 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Mar 17, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| €369 | $190 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
6.29 x 2.91 x 0.32 inches 159.7 x 74.0 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.57 oz / 158.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Bubblegum Blue, Peach Pink, Snowflake White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.25% screen-to-body | 6.4-inch, 83.74% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz | AMOLED, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 670 Prime |
Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Yes |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) | 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 930 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1960 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 635 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4250 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 26min
Video
8h 18min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal sotorage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|