TCL 20L vs Xiaomi Redmi 9T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| TCL 20L | Xiaomi Redmi 9T |
|
Released
·
Jun 20, 2021
|
Released
·
Jan 18, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2021 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €229 | 4GB/64GB - €159 4GB/128GB (UFS 2.2) - €189 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 3.03 x 0.36 inches 166.2 x 76.9 x 9.1 mm |
6.39 x 3.04 x 0.38 inches 162.3 x 77.3 x 9.6 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Eclipse Black, Luna Blue | Carbon gray, Twilight blue, Sunrise orange, Ocean green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.02% screen-to-body | 6.5-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 | Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) 6GB/128GB |
4GB/64GB (UFS 2.1) 4GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/128GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 6000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR, Picture-taking during video recording |
1080p (30 fps), 720p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZJ19SL | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.10 W/kg |
|
Alternative variants
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €189 |
with 6GB storage
| Memory | 6GB/128GB (UFS 2.2) |
|---|---|
Discover more
|
|