TCL 10 5G UW vs Samsung Galaxy Tab A7 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| TCL 10 5G UW | Samsung Galaxy Tab A7 Lite |
|
Released
·
Oct 29, 2020
|
Released
·
Jun 18, 2021
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
8.7-inch · 1340x800px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4500 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 27, 2020 | May 27, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $400 | $160 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 3.01 x 0.37 inches 163.6 x 76.5 x 9.4 mm |
8.37 x 4.91 x 0.31 inches 212.5 x 124.7 x 8.0 mm |
| Weight | |
| 7.4 oz / 210.0 g | 12.91 oz / 366.0 g LTE version - 371 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Metal Frame: Metal |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Diamond gray | Grey, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 83.70% screen-to-body | 8.7-inch, 81.06% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | TFT, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 1340x800px, 5:3 ratio, 179 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Mediatek Helio P22T MT8768T (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 620 | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5100 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro, Autofocus) | |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 46, 48 | LTE version - 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | LTE version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 02, 2020 FCC ID value: 2ACCJN042 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.67 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg Phablet: 3.12 W/kg |
|
Alternative variants
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 13.09 oz / 371.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|