Sony Xperia PRO vs Xiaomi 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia PRO | Xiaomi 13 Pro |
|
Released
·
Jan 26, 2021
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4820 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2020 | Dec 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $2500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.7 x 3 x 0.4 inches 170.2 x 76.2 x 10.2 mm |
6.41 x 2.94 x 0.33 inches 162.9 x 74.6 x 8.38 mm Plain Leather back version - 163 x 74.6 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 7.94 oz / 225.0 g | 8.08 oz / 229.0 g Plain Leather back version - 210 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65/68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Camera shutter, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black | Black, Blue, White, Mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 82.59% screen-to-body | 6.7-inch, 89.94% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/512GB | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1912 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5098 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3727 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3017 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4820 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
18h 43min
Video
10h 43min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p OIS, HDR, Continuous autofocus, Object tracking, EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (HDR) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
153
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Step detector, Step counter, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| HDMI | |
| Micro HDMI (Type D) | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n66, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n39, n40, n41, n77, n78, n79, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 11, 2021 FCC ID value: PY7-57441Y | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.25 W/kg Body: 0.38 W/kg Simultaneous Transmission: 1.10 W/kg Wireless Router: 0.38 W/kg |
|
Alternative variants
With plain leather back
| Dimensions |
6.42 x 2.94 x 0.34 inches 163 x 74.6 x 8.7 mm |
|---|---|
| Weight | 7.41 oz / 210.0 g |
| Colors | White |
With 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256G internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|