Sony Xperia 5 V vs Apple iPhone 13 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 5 V | Apple iPhone 13 Pro Max |
|
Released
·
Sep 25, 2023
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.1-inch · 2520x1080px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4352 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 01, 2023 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €999 | 6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.06 x 2.68 x 0.34 inches 154 x 68 x 8.6 mm |
6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 82.96% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 449 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2012 | 2409 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5132 | 5941 |
| 3D Mark High | |
| 3686 | 2990 |
| 3D Mark Low | |
| 1564 | 2266 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4352 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
23h 28min
Video
8h 38min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 52 MP Sensor size: 1/1.35" |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Sensor size: 1/2.5" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (120 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|