Sony Xperia 5 IV vs Asus ROG Phone 5s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Sony Xperia 5 IV | Asus ROG Phone 5s |
|
Released
·
Sep 22, 2022
|
Released
·
Aug 26, 2021
|
|
6.1-inch · 2520x1080px
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 16, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.14 x 2.64 x 0.32 inches 156 x 67 x 8.2 mm |
6.80 x 3.04 x 0.39 inches 172.8 x 77.3 x 9.9 mm |
| Weight | |
| 6.07 oz / 172.0 g | 8.40 oz / 238.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 83.11% screen-to-body | 6.8-inch, 82.12% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 449 PPI | 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2990 MHz Kryo 660 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wired charging | Qualcomm Quick Charge 5 Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
5h 35min
Browsing
14h 30min
Video
6h 52min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, Autofocus) Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2.5" |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP | 24 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 18GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|