Samsung SCH-U620 vs Google Pixel 6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung SCH-U620 | Google Pixel 6 |
|
1000 mAh
|
4614 mAh
|
|
320x240px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
|
|
8GB · 128GB
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.76 x 1.86 x 0.85 inches 95.5 x 47 x 21.6 mm |
6.24 x 2.94 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 158.6 x 74.8 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 3.70 oz / 105.0 g | 7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Numeric keypad, Soft keys | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Camera shutter, Multimedia control, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Kinda Coral, Stormy Black, Sorta Seafoam | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | |
| Type | |
| TFT | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 320x240px | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Tensor (5 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Cortex X1 |
|
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
|
| Storage expansion | |
| microSD | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1000 mAh, Li - Ion | 4614 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W Wireless: 21.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 45min
Video
10h 36min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 1.3 MP | 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
|
| Flash | |
| Yes | Quad LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 1.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
|
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 2.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
|
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 18, 2006 FCC ID value: A3LSCHU620 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.65 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 1.40 W/kg Measured in: 1900 MHz |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|