Samsung Galaxy Z Flip 5G vs Samsung Galaxy S24 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Z Flip 5G | Samsung Galaxy S24 FE |
|
Released
·
Aug 07, 2020
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
6.7-inch · 2636x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
3300 mAh
|
4700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | Oct 03, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $1450 | 8GB/128GB - $650 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.59 x 2.90 x 0.28 inches 167.3 x 73.6 x 7.2 mm |
6.38 x 3.04 x 0.31 inches (~0.38 inches with camera bump) 162 x 77.3 x 8 mm (~9.6 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (87.4 x 73.6 x 17.3 mm) | |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| None | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mystic gray, Mystic bronze, Mystic white | Blue, Graphite, Gray, Mint, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 81.04% screen-to-body | 6.7-inch, 88.06% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2636x1080px, 22:9 ratio, 425 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Additional display | |
| 1.1 inches, 112 x300 px, Super AMOLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1756 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Exynos 2400e S5E9945 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Xclipse 940 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2153 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6631 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3861 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2435 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3300 mAh, Li - Polymer | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0 Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 9.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 20min
Browsing
15h 39min
Video
8h 3min
Gaming
10h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Continuous autofocus, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
150
Overall
153
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n25, n41, n66, n71, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 20, 2020 FCC ID value: A3LSMF707U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.46 W/kg Body: 0.90 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.35 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|