Samsung Galaxy Watch 3 (45mm) vs Xiaomi Poco X3 NFC Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Watch 3 (45mm) | Xiaomi Poco X3 NFC |
|
Released
·
Aug 06, 2020
|
Released
·
Sep 08, 2020
|
|
1.4-inch · 360x360px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
1GB · 8GB
|
6GB · 64GB
|
|
340 mAh
|
5160 mAh
|
|
Quad camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $480 | €496 non-LTE version - $430 | €447 |
6GB/64GB - €229 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.82 x 1.77 x 0.44 inches 46.2 x 45 x 11.1 mm |
6.51 x 3.02 x 0.37 inches 165.3 x 76.8 x 9.4 mm |
| Weight | |
| 1.90 oz / 53.8 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Materials & Colors | |
| Stainless steel: Mystic silver, Mystic black Titanium: Mystic black |
|
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters), Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Splash, Dust; IP53 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Shadow gray, Cobalt blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.4-inch, 30.42% screen-to-body | 6.7-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 120Hz, HDR, 450 nits |
| Resolution | |
| 360x360px, 364 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass DX+ | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9110 (10 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Dual-core 1150 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Mali-T720 MP1 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 1GB/8GB (eMMC) | 6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Tizen | Android (10) |
| Compatible devices | |
| Android 5.0 or later and with more than 1.5GB of RAM iPhone 5 or later models with iOS 9.0 or later |
|
Battery
| Type | |
|---|---|
| 340 mAh, Li - Ion | 5160 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | |
| Front | |
| 20 MP (HDR) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Heart rate, Barometer, ECG, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
non-LTE version
| Prices (MSRP) | $430 | €447 |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €269 |
Discover more
|
|