Samsung Galaxy View 2 vs Apple iPhone 14 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy View 2 | Apple iPhone 14 Pro Max |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
17.3-inch · 1080x1920px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
3GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
12000 mAh
|
4323 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 26, 2019 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $740 | 6GB/128GB - $1099 | €1479 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 16.43 x 10.37 x 0.68 inches 417.3 x 263.4 x 17.3 mm |
6.33 x 3.05 x 0.31 inches (~0.474 inches with camera bump) 160.7 x 77.6 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 78.72 oz / 2232.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gray | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 17.3-inch, 75.06% screen-to-body | 6.7-inch, 88.45% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1080x1920px, 16:9 ratio, 127 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2072 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7884 (14 nm) | Apple 16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/64GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 400 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2423 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6306 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3382 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2327 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 12000 mAh, Li - Ion | 4323 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
19h 5min
Video
11h 0min
Gaming
8h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
|
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback, Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 2, 4, 5, 12, 14, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 5, 2 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Vibration, Flight mode | |
| Other features | |
| Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 08, 2022 FCC ID value: BCG-E8154A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.94 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|