Samsung Galaxy Tab S9 FE vs Samsung Galaxy Tab S8+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE | Samsung Galaxy Tab S8+ |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $899 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
7.28 x 11.22 x 0.22 inches 185.0 x 285.0 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
20.00 oz / 567.0 g 5G Ready version - 572 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Graphite, Silver, Pink Gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 12.4-inch, 84.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/128GB 128GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 13 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 128GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
With 5G
| Weight | 20.18 oz / 572.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|