Samsung Galaxy Tab S9 FE+ vs Samsung Galaxy Tab S9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE+ | Samsung Galaxy Tab S9 |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
8400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.30 x 11.24 x 0.26 inches 185.4 x 285.4 x 6.5 mm |
10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 22.15 oz / 628.0 g Wi-Fi only version - 627 g |
17.57 oz / 498.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 81.69% screen-to-body | 11.0-inch, 83.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 243 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB | 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (13) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2128 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5657 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3853 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3033 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 8400 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 22.12 oz / 627.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|