Samsung Galaxy Tab S9 vs Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 | Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
8400 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | 8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 17.57 oz / 498.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.20% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1564 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2128 | 3720 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5657 | 13280 |
| 3D Mark High | |
| 3853 | 7311 |
| 3D Mark Low | |
| 3033 | 7009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8400 mAh, Li - Polymer | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|