Samsung Galaxy Tab S9+ vs Samsung Galaxy Z Fold 7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9+ | Samsung Galaxy Z Fold 7 |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Jul 25, 2025
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
8.0-inch · 2184x1968px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
4400 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Jul 09, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1268 | $2000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
6.24 x 5.64 x 0.17 inches (~0.34 inches with camera bump) 158.4 x 143.2 x 4.2 mm (~8.6 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.24 x28.66 x3.50 inches (158.4 x 72.8 x 8.9) | |
| Weight | |
| 20.67 oz / 586.0 g Wi-Fi only version - 581 g |
7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP48 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Jetblack, Silver Shadow, Blue Shadow, Mint |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 8.0-inch, 90.43% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 2184x1968px, 367 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x1080 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Gorilla Glass Ceramic 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2495 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 0.97 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2122 | 2948 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5665 | 9365 |
| 3D Mark High | |
| 3920 | 5358 |
| 3D Mark Low | |
| 3341 | 2823 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh, Li - Polymer | 4400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 44min
Video
6h 21min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 31min
Browsing
14h 18min
Video
6h 38min
Gaming
8h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0/F26.0 Sensor size: 1/3.4" |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10 MP (HDR) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
142
Overall
149
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.49 oz / 581.0 g |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|