Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Blackview Tab 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Blackview Tab 12 Pro |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
March 2023
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
11200 mAh
|
6580 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
9.39 x 6.20 x 0.29 inches 238.5 x 157.45 x 7.4 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
15.17 oz / 430.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Graphite | Twilight Blue, Lunar Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 10.1-inch, 78.75% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Unisoc Tiger T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1600 MHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 6580 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|