Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
11200 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | 8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Graphite | Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1564 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 730 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3720 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 13280 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7311 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 7009 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|