Samsung Galaxy Tab S7 vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
8000 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 17.71 oz / 502.0 g | 16.79 oz / 476.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Phantom navy | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|