Samsung Galaxy Tab S7 vs OPPO Reno4 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 | OPPO Reno4 Pro |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Aug 05, 2020
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Jul 31, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
6.31 x 2.88 x 0.30 inches 160.2 x 73.2 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 17.71 oz / 502.0 g | 5.68 oz / 161.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Phantom navy | Starry night, Silky white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 6.5-inch, 88.35% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz, HDR | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| OPPO VOOC | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP (EIS, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (120 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|