Samsung Galaxy Tab S7 vs Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 | Huawei MatePad Pro 10.8 (2021) |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
10.8-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
7250 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | Jun 02, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
9.69 x 6.26 x 0.28 inches 246 x 159 x 7.2 mm |
| Weight | |
| 17.71 oz / 502.0 g | 16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Phantom navy | Dark Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.62% screen-to-body | 10.8-inch, 86.42% screen-to-body |
| Type | |
| LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 280 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 870 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3000 MHz Kryo 585 | Octa-core 3200 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh | 7250 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p HDR, Time-lapse video, Object tracking |
| Front | |
| 8 MP | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|