Samsung Galaxy Tab S7+ vs Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7+ | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G |
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
10090 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 05, 2020 | May 27, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.22 x 7.28 x 0.22 inches 285 x 185 x 5.7 mm |
7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 20.81 oz / 575.0 g | 21.45 oz / 608.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mystic black, Mystic bronze, Mystic silver, Phantom navy | Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.65% screen-to-body | 12.4-inch, 84.68% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 266 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6.2 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
6h 43min
Gaming
10h 10min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
Discover more
|
|