Samsung Galaxy Tab S5e vs Samsung Galaxy Tab S7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Samsung Galaxy Tab S7 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
9.99 x 6.51 x 0.25 inches 253.8 x 165.3 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 17.71 oz / 502.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Phantom navy |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 11.0-inch, 83.62% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 3000 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 615 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| ANT+ | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 512GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|