Samsung Galaxy Tab S5e vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S5e | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
7040 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 15, 2019 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 14.11 oz / 400.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Silver | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.50% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Adreno 615 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh, Li - Ion | Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|