Samsung Galaxy Tab A8 vs Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A8 | Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2019) |
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
Released
·
Jul 05, 2019
|
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
8.0-inch · 1280x800px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
2GB · 32GB
|
|
7040 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | Jul 05, 2019 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
8.27 x 4.90 x 0.31 inches 210 x 124.4 x 8 mm |
| Weight | |
| 17.92 oz / 508.0 g | 12.17 oz / 345.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gray, Silver, Pink Gold | Black, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 76.09% screen-to-body | 8.0-inch, 70.98% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | TFT |
| Resolution | |
| 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI | 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T618 (12 nm) | Snapdragon 429 SDM429 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Quad-core 1950 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Mali G52 MP2 | Adreno 504 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
2GB (LPDDR3)/32GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 5100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP | 2 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Alternative variants
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
with LTE
| Weight | 12.24 oz / 347.0 g |
|---|---|
| Data Speed | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) |
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|