Samsung Galaxy Tab A8 vs Amazon Fire HD 10 (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A8 | Amazon Fire HD 10 (2021) |
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
Released
·
May 26, 2021
|
|
10.5-inch · 1920x1080px
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
7040 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | Apr 27, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 6.37 x 0.27 inches 246.8 x 161.9 x 6.9 mm |
9.72 x 6.54 x 0.36 inches 247 x 166 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 17.92 oz / 508.0 g | 16.40 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gray, Silver, Pink Gold | Black, Denim, Olive, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 76.09% screen-to-body | 10.1-inch, 72.12% screen-to-body |
| Type | |
| TFT, 60Hz | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 1920x1080px, 16:10 ratio, 210 PPI | 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T618 (12 nm) | MediaTek Helio P60T MT8183 (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.0GHz Cortex-A75 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2000 MHz Cortex-A73 |
| GPU | |
| Mali G52 MP2 | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 5 MP |
| Video recording | |
| Yes | 720p |
| Front | |
| 5 MP | 2 MP Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Alternative variants
With LTE
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
|---|---|
With 64GB internal storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 64GB internal storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 4GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|