Samsung Galaxy Tab A7 vs Samsung Galaxy Tab S5e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 | Samsung Galaxy Tab S5e |
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 08, 2020 | Feb 15, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
4GB/128GB - $480 4GB/64GB - $400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
9.65 x 6.30 x 0.22 inches 245 x 160 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 16.79 oz / 476.0 g | 14.11 oz / 400.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Dark gray, Silver, Gold | Black, Gold, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 78.94% screen-to-body | 10.5-inch, 81.50% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
Octa-core 2000 MHz ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 615 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/64GB |
4GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 7040 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) Hyperlapse |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $400 |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with LTE support
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| SIM type | Nano SIM |
with 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
Discover more
|
|