Samsung Galaxy Tab A7 vs Apple iPad mini (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A7 | Apple iPad mini (2019) |
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 256GB
|
|
7040 mAh
|
5058 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 08, 2020 | Mar 18, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.79 oz / 476.0 g | 10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Dark gray, Silver, Gold | Gold, Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 78.94% screen-to-body | 7.9-inch, 70.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI | 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Adreno 610 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/64GB | 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 5058 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0, Yes |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
Discover more
|
|