Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
6150 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 08, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 16.54 oz / 469.0 g | 16.79 oz / 476.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Gold, Gray | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 80.80% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Li - Ion | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|