Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) vs Apple iPad Air (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) | Apple iPad Air (2019) |
|
Released
·
Apr 26, 2019
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
10.5-inch · 2224x1668px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
3GB · 256GB
|
|
6150 mAh
|
8134 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $330 3GB/32GB - $230 3GB/64GB - $280 |
3GB/256GB - $779 3GB/64GB - $629 Wi-Fi only version - $649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.65 x 5.88 x 0.3 inches 245.1 x 149.4 x 7.6 mm |
9.8 x 6.8 x 0.24 inches 248.9 x 172.7 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.54 oz / 469.0 g | 16.37 oz / 464.0 g Wi-Fi only version - 456 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Gray | Gold, Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 80.80% screen-to-body | 10.5-inch, 79.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2224x1668px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 7904 (14 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB 3GB/64GB |
3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6150 mAh, Li - Ion | 8134 mAh, Li - Ion |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing | 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP | 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $629 |
with 32 GB storage, no gold color
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $230 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
| Prices (MSRP) | $499 |
LTE version
| Phone functionality | Yes |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE, HSPA, HSUPA |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi only
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $649 |
Discover more
|
|