Samsung Galaxy S25 Ultra vs Nothing Phone (2a) Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S25 Ultra | Nothing Phone (2a) Plus |
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
Released
·
Aug 03, 2024
|
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 22, 2025 | Mar 05, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1299 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1TB - $1660 |
8GB/256GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.06 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (~9.1 mm with camera bump) |
6.37 x 3.00 x 0.33 inches 161.7 x 76.3 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray | Black, Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 90.30% screen-to-body | 6.7-inch, 87.28% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI | 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2373 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.8 (Excellent) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) | MediaTek Dimensity 7350 Pro (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 2x3.0GHz Cortex-A715 6x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Mali-G610 MC4 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15), up to 7 OS updates | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3137 | 1205 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9769 | 2672 |
| 3D Mark High | |
| 6208 | 1380 |
| 3D Mark Low | |
| 2981 | 1371 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 50.0W |
Battery Life Estimate
8h 0min
Browsing
20h 49min
Video
8h 54min
Gaming
14h 21min
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 27min
Gaming
9h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
158
Overall
165
Photo
150
Video
121
Overall
132
Photo
110
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS938U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.26 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Discover more
|
|