Samsung Galaxy S21 Ultra vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 Ultra | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Mar 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1200 | €1399 12GB/256GB - $1250 16GB/512GB - $1380 |
8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.50 x 2.98 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 165.1 x 75.6 x 8.9 mm (~9.4 mm with camera bump) |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.04 oz / 229.0 g Europe version - 227 g |
6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom black, Silver | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.33% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 516 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12, 11) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1117 | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3312 | 4385 |
| 3D Mark High | |
| 1963 | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| 1179 | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
6h 15min
Browsing
14h 43min
Video
8h 52min
Gaming
8h 40min
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
|
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.22 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.77 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg Phablet: 3.15 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1250 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Phantom black |
| Prices (MSRP) | $1380 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 8.01 oz / 227.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 22, 2020 FCC ID value: A3LSMG998B |
| Measured SAR |
Head: 0.16 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 3.86 W/kg |
Discover more
|
|