Samsung Galaxy S21 vs Xiaomi 12X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21 | Xiaomi 12X |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Mar 15, 2022
|
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Mar 15, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $800 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.97 x 2.80 x 0.31 inches 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.16 mm |
| Weight | |
| 6.03 oz / 171.0 g Europe version - 169 g |
6.21 oz / 176.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom pink, Violet, Gray, White | Grey, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.06% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.20GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
4h 28min
Browsing
7h 47min
Video
7h 36min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Continuous autofocus, Video light, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 08, 2020 FCC ID value: A3LSMG991U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg Phablet: 2.49 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2900 MHz 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 5.96 oz / 169.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG991B |
| Measured SAR |
Head: 0.42 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 3.96 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.37 W/kg |
Discover more
|
|